HEKİMHANDA AŞIKLIK GELENEĞİ KONFERANSI

1 yıl önce
735 kez görüntülendi

Hekimhan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘HEKİMHANDA AŞIKLIK GELENEĞİ ve ESİRİ BABA’ konulu konferansı Hekimhan Belediye Düğün salonunda yapıldı.

esiri_baba2

Açılış konuşmasını yapan Hekimhan Belediye Başkanı Sayın Aliseydi Millioğulları; “Hekimhan, Malatya’da Türk Halk Müziği yönünden zengin ilçelerden biridir. Hem Arguvan, hem Çamşıhı, hem Alvar Türküleri hem de kendine özgü türkülerin çalıp söylendiği Hekimhan’da aşıklık geleneği de aynı biçimde etkindir. Buna bağlı olarak da Alevi kültüründen kaynaklanan deyiş, duvazimam ve semahlar da zengin bir özellik taşır. Yöremizde özellikle Şah İbrahim Veli, Kızıldeli, Hacım Sultan gibi ocaklara bağlı olan köylerde çok sayıda halk aşığı da yetişmiştir. Bu aşıklar arasında Esiri Baba önemli bir yer tutar. Özellikle Turnalar Semahı ve Kerbela ile ilgili mersiyeleri bilinen eserlerindendir…

Esiri Babanın asıl adı Mehmet olup, babası Kasım Ağa Basak köyü halkından ve XVIII. yüzyılda yörenin en ünlü aşıklarından biri olarak bilinen Baboğ Dede’nin dördüncü oğludur. Kasım Ağa, Baboğ Dede’nin vefatından sonra kardeşlerinden ayrılarak Basak köyü yakınlarında bulunan Güvenç köyüne yerleşmiştir.

Mehmet (Esiri) 1259 (miladi 1843)’da ailenin üçüncü çocuğu olarak Güvenç köyünde dünyaya gelmiştir. Esiri Baba’nın şiirlerini kapsayan el yazmaları Karaca köyünden Cemal Özbey tarafından, daha önce “Hekimhan Folkloru ve Hekimhanlı Halk Şairleri” adlı çalışmayı da hazırlayan Sayın Mehmet Yardımcı’ya verilmiş, yardımcı bunu 2000 yılında “Hekimhanlı Esiri” adıyla kitap olarak yayınlamıştır. Bu yılın Şubat ayında ise kitabın yeni basımı yapılmış ve Sayın Dr. Mehmet Yardımcı bugün hem Esiri Baba’yı hem de kitabını bizlere anlatacak” dedi.

esiri_baba3

Daha sonra Dr. Mehmet Yardımcı ‘HEKİMHANDA AŞIKLIK GELENEĞİ’ve ESİRİ BABA konulu konferansında Esiri Baba hayatını ve eserlerini anlattı.

Programın son bölümünde Hüseyin Ali Şirin ve Dede Hacı Koluaçık tarafından deyişler söylendi.

Programın sonun da Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Dr. Mehmet Yardımcı’ya teşekkür plaketi verdi.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz